Vaše domácí síť

Většina z vás je doma připojena pomocí ADSL modemu, modemu kabelové televize nebo pomocí routeru připojeného k bezdrátové síti poskytovatele. Tento modem je z velkou pravděpodobností vybavený i bezdrátovou sítí zvanou Wi-Fi. Tato síť vám dovoluje připojit dalších cca 200 zařízení k internetu nebo do vaší domácí sítě. Je jedno zdali se jedná o pevné PC, notebook, tablet, telefon nebo herní konzoli. Tato bezdrátová technologie Vám dovoluje užívat si luxusu v podobě připojení kdekoliv ve vašem domě, venku u bazénu nebo třeba na terase.

Nastavení této sítě vypadá jednoduše a dle návodu se průměrnému uživateli podaří tuto službu spustit. Ale jak zde bylo zmíněno jedná se o bezdrátovou sít která v ideálním případě má dosah až 300m. Což znamená že každý v okolí se může do vaší sítě připojit a užívat si internetové spojení na váš účet. Tomuto se lze účinně bránit pomocí šifrování, které lze při zavádění Wi-Fi zvolit. Ovšem naše zkušenosti hovoří poměrně jasně - celých 40% domácích Wi-Fi sítí nemá žádné zabezpečení. Dalších 30% má neúčinné, zastaralé nebo jinak disfunkční zabezpečení. A pouhých 30% uživatelů má zabezpečení odpovídající dnešním standartům.

Jak zde bylo řečeno všechna zařízení připojená k vašemu modemu nebo routeru, kabelem nebo pomocí Wi-Fi, můžete připojit do vaší soukromé sítě. Tato síť vám pak umožní například tisknout na jediné tiskárně z jakéhokoliv počítače v síti nebo posílat si soubory v rámci vaší sítě.

Pokud vás zaujala možnost vlastní sítě u vás doma či pokud ještě nemáte svou Wi-Fi nebo si nejste jisti zabezpečením kontaktujte nás a my vše vyřešíme k vaší spokojenosti.


Odvirování

Každý z nás už se setkal s počítačovým virem - jedná o program napsaný za jediným účelem: profitovat na váš úkor. Klasický virus dnes tvoří jen zlomek nebezpečí, běžné jsou trojské koně, které na dálku ovládají váš počítač a dovolují útočníkům rozesílat nevyžádanou poštu (spam) z vašeho PC, prohlížet obsah vašeho disku nebo monitorovat jaké heslo a kam zadáváte. Dále existují programy typu spyware, advare, malware nebo rootkit.

Pokud lze na Vašem PC pozorovat následující příznaky: výrazné zpomalení, neustálá komunikace přes internet, nestandardní chování, nesmyslné hlášky nebo samovolné vypínání, pak jste s nejvyšší pravděpodobností nakaženi škodlivým softwarem.